Czy warto planować?

Nowy rok, nowe postanowienia

Wchodzimy w nowy rok, który z jednej strony wiąże się z jakąś niepewnością i wielką niewiadomą, a z drugiej strony jest w nim coś ekscytującego i fascynującego. Jest nową szansą i nowym wyzwaniem oraz zakończeniem kolejnego etapu naszego życia i początkiem nowego. Początek nowego roku jest też zwykle okazją do planowania i nowych postanowień. Jak planować, aby moje postanowienia nie skończyły się z końcem stycznia?

Czy warto planować?

Na początek dobrze jest zadać sobie pytanie: czy watro planować swój czas? Może lepiej pozostawić go przypadkowi jak statek bez masztu miotany falami? Oczywiście wierzymy, że Pan Bóg ma plan na nasze życie i to On naszym życiem kieruje. Faktem jest jednak, że Bóg stworzył nas ludźmi wolnymi i zdolnymi do kształtowania swojej przyszłości. Jeżeli nie zaplanujesz w ciągu dnia czasu na pracę, to jest szansa granicząca z pewnością, że nie będziesz pracować. Jeżeli nie zaplanujesz czasu na modlitwę, to wszystko będzie ważniejsze i nie spotkasz się z Bogiem. Bez zaplanowania czasu dla małżeństwa i rodziny, to po prostu tego czasu nie będzie.

Jak to robił Jezus?

Gdy popatrzymy na karty Ewangelii, to zobaczymy Jezusa, który miał czas na wszystko. W planie Jego dnia był czas na pracę, modlitwę, posiłek, relacje, odpoczynek i inne czynności. Życie Jezusa było harmonijne. Czy Twoje życie jest dzisiaj życiem harmonijnym? Czy może panuje wokół Ciebie chaos i bałagan?

Planować, ale po co?

Planowanie sprawia, że unikamy w naszej codzienności zamętu i bezładu, który potrafi skutecznie dezorganizować życie. Planowanie sprawia również, że nasze działania są skuteczne. Nie wystarczy dzisiaj działać, ale potrzeba wiedzieć jak działać i w którym kierunku iść. Potrzebujemy czasu na refleksję, myślenie, medytację, na rozmowę z Bogiem, na przebywanie z samym sobą. Aby działać skutecznie, nie wystarczy wykonywać „jakieś czynności”, potrzeba wykonywać czynności właściwe.

Planowanie jest trudne, ponieważ wymaga myślenia i przewidywania. Bardzo często po prostu nie chce nam się myśleć, ponieważ jest to dla nas męczące i nieprzyjemne. Zaplanowanie tych właściwych czynności w ciągu dnia wymaga od nas wysiłku, który podświadomie odsuwamy. Przyjemniej jest obejrzeć jakiś serial na Netflixie, czy pograć na konsoli niż zaplanować kolejny dzień.

Jak planować?

Aby nasze planowanie nie skończyło się zaraz po tym jak się zacznie potrzebujemy wyrobić sobie nawyk planowania. Aby jakaś czynność stała się nawykiem to musimy ją powtarzać. Jak długo? Niektórzy  mówią, że 21 dni, jednak czasem potrzeba na to dużo więcej czasu.

Małżeństwo jest również przestrzenią życia, którą należy zaplanować. Potrzebujemy zaplanować nasz wspólny czas, wspólne działanie, przebywanie ze sobą, dialog randki itd.

Zaplanuj czas w swoim małżeństwie

Dziś oddajemy w Wasze ręce Małżeński Kalendarz na 2022 rok, który można pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym, miejscu. W każdym miesiącu otrzymacie konkretne zadanie, które pomoże wam zaplanować wasz wspólny czas i poprawić małżeńskie relacje. Będziecie również mogli zaplanować czas Waszej małżeńskiej randki.

Mamy nadzieję, że ten kalendarz będzie początkiem wyrabiania sobie nawyku planowania swojego wspólnego czasu.

Kalendarz można pobrać poniżej:

Kalendarz małżeński 2022